Genel

TC Kimlik No İle Ehliyet Sorgulama

TC Kimlik No İle Ehliyet Sorgulama


Ehliyet sorgulaması, herhangi bir trafik cezasının gelip gelmediğini veya ne zaman geldiğini öğrenmek için yapılır. Artık evden çıkmadan da ehliyet sorgulama işlemleri, online olarak yapılmaktadır. TC kimlik numarası ile Emniyet Güvenlik Merkezi sistemi üzerinden, ehliyet sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ancak buradan sadece 1 yıl içerisindeki uygulanan cezalar öğrenilebilir. Daha öncesini sorgulamak mümkün değildir. Kolaylık sağlayan bu sorgulama EGM üzerinden yapılsa da, cezalar bu site üzerinden ödenmez. Buradan sadece bilgi edinilir.


EGM Üzerinden Nasıl Ehliyet Sorgulanır?


TC kimlik numarası ile Emniyet Güvenlik Merkezi üzerinden ehliyet sorgulamak artık çok kolay. Evden çıkmadan veya herhangi bir işlem veya zahmete girmeden, rahatlıkla EGM üzerinden TC kimlik numarası verilerek ehliyet üzerine gelen cezalar öğrenilebilir. Öncelikle “egm.gov.tr” site adresine giriş yapılmalıdır.


Açılan sayfada “trafik sorguları” bölümü bulunur. Trafik sorguları bölümü bulunduğunda  orası tıklanır. Bu alan üzerinde istenen bilgileri yani, ad, soyadı, doğum tarihi için istenen bilgilerin ve istenen diğer kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra, bir yıl içerisinde gerçekleşen trafik cezası bilgilerine buradan ulaşılabilir. Sadece bilgi sahibi olmak için kolaylık sağlayan bir sitedir. Ödeme işlemleri bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. EGM üzerinden ceza ödemesi yapılamaz.


E-Devlet Üzerinden Ehliyet Sorgulama


Online olarak ehliyet sorgulama işlemlerinin yapıldığı bir diğer adreste e-devlettir. Buradan da, tıpkı EGM de olduğu gibi son bir yıldır kesilmiş olan cezaların bilgisine ulaşılabilir. Tüm cezalar ve kişinin adına kesilen faturaların öğrenilme aşaması şu şekildedir; öncelikle turkiye.gov.tr adresi tıklanarak, bu siteye giriş yapılır.


Giriş yapıldıktan sonra mobil imza ile elektronik imza ile, e-devlet şifresi ile veya tc kimlik numarası ile kimlik bilgileri doğrulanır ve siteye giriş yapılır. Sisteme girildikten sonra, e-devlet sayfasının sol üst bölümünde yer alan “e-hizmet” bölümü bulunur ve tıklanır. E-hizmete giriş yapıldıktan sonra, o alan üzerindeki “emniyet” bölümü tıklanır. Buradan da “araç plakasına yapılan ceza sorgulama” işlemi tıklanır ve istediği bilgilere ulaşır. Tüm bu bilgiler sadece tc kimlik numarası aracılığı ile kolaylıkla bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tiktok takipçi satın al - binance hesap açma
tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar