AdSense

TBM Yükseltme Mantığı Nedir? Garantili TBM Arttırma

AdSense TBM yükseltme taktiğini yazımı okuduktan sonra öğreneceksiniz. Garantili TBM arttırma yöntemi için bazı taktikler mevcuttur. Bu taktiklerin öğrenimi ne kadar basitse uygulaması da o kadar basittir. Yani demek istediğim şey şu; zorlanmadan TBM yükseltme taktiğini anlayacaksınız. İsterseniz fazla uzatmadan asıl konumuza gelelim.

TBM Yükseltme Mantığı Nedir?

Her webmaster kendine göre TBM kavramını az çok bilir. Ancak çoğu webmaster TBM’nin asıl mantığını bilmiyor. Bu mantığı size fazla uzatmadan özet olarak aşağıdaki paragrafda anlatmaya çalıştım. TBM yükseltme mantığını umarım anlarsınız. Ben bir reklamveren olmadığım için veya bir AdWords uzmanı olmadığım için bu işin en ince detayına kadar bilgili olmam mümkün değil.

Tıklama Başına Maliyet’in mantığı şu şekildedir; Google AdWords’ta hepimizin bildiği üzere reklamverenler mevcut. Örnek olarak 5 reklamveren drone ürünü üzerine reklam vermek istiyor. Bu reklamverenlerden ilki TBM başına 50 krş. verdiği varsayalım. Diğer 4 reklamverende 50 krş. un üzerine çıkamayacak şekilde bütçesi varsa bu reklamların tıklama başına maliyeti 50 krş. olacaktır. Eğer diğer reklamverenler 50 krş. un üzerinde bir ücret vaad ediyorsa bu sefer TBM yükselecektir. Mantık az çok bu şekilde işlemektedir.

TBM Neden Artar & Düşer?

Bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Ancak en mantıklı ve açıklayıcı cevabı şudur; her reklamveren yılbaşında vereceği reklamlar için kendine bir bütçe ayırır. Bu bütçeyi yılsonuna kadar bitirmeleri gerekir. Yılın ilk çeyreğinde TBM’ler oldukça düşük olur. Bunun sebebi bütçenin yılsonuna kadar dayanmasıdır. Yılın son ayları TBM’de oldukça artış olur. Bunun sebebi de reklamverenlerin elinde kalan fazla bütçelerden kurtulmak istemesidir.

Uzun lafın kısası TBM’ler yılbaşında düşük, yılsonunda ise yüksek olur. Bunun sebebini üstteki paragrafdan örneklendirme ile sizlere anlatmaya çalıştım. TBM yükseltme veya arttırmanın en büyük rolcüsü reklamverenlerdir. Biz webmasterlar TBM’nin yükselmesi için büyük rol oynamayız. Ancak AdSense yönetim panelinden yapacağımız birkaç değişikle TBM oranlarını en az %20 oranında yükseltebiliriz.

TBM Nasıl Yükseltilir & Arttırılır?

Yazımın başında dediğim gibi bu taktiği anlamanız ne kadar basitse uygulamanızda o kadar basit olacaktır. TBM arttırmak veya TBM yükseltmek için yazımı okumaya devam edin.

Öncelikle buraya tıklayarak AdSense hesabınıza giriş yapın. Menü kısmında bulunan ‘Engelleme Kontrolleri’ kısmına tıklayın. Altbaşlık olan ‘Tüm Siteler’ bölümüne tıklayın. Oradan bazı reklamveren URL’lerini engellemeniz gerekmektedir. O URL’ler şunlardır;

  • facebook.com
  • facebook.co.uk
  • google.com
  • google.com.tr

Bu 4 URL’yi engellediğiniz taktirde TBM oranlarınızda gözle görülebilir bir artış olduğunu hissedeceksiniz. TBM yükseltme taktiği bu kadardı. Elbette TBM arttırmanın birçok yöntemi olabilir ancak en işe yarayan yöntem URL engellemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir