Genel

Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar ? 2020

Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar?

Çiftçilere tarlaları için belirli miktarlarda para ödenir. Tarla parası haricinde çiftçilere para ödenenler arasında arpa, yulaf, buğday, çay, fındık da vardır. Bu ödemeler çiftçiye Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır. Ziraat Bankası’nda hesabı olmayanlara ise T.C. kimlik numaralarının son iki hanesine göre para ödemesi yapılır.
Tarlanız için para ödemesi alacaksanız ama bu konu hakkında bir bilginiz yoksa yazımızı okumanızı öneririz. Size tarlalar için verilen para miktarı hakkında bilgi vereceğiz.

Tarla İçin Ne Kadar Para Yatırılacak?

Tarlalara dönüm başına verilen para miktarı değişkenlik gösterir. Her tarla için eşit miktarda para ödemesi yapılmaz. Tarlalar için dönüm başına mazot ve gübre ödemelerinde destek yapılır. Yapılan para destekleri ise şu şekildedir:

Dönüm başı sağlanan mazot desteği
Buğday, arpa, çavdar, yulaf ödemeleri için: 19 TL
Kuru soğan, kanola, aspir, yaş fındık ödemeleri için: 17 TL
Nohut, kuru fasulye, mercimek ödemeleri için: 22 TL

Dönüm başı sağlanan gübre desteği
Buğday, arpa, çavdar, yulaf ödemeleri için: 8 TL
Kuru soğan, kanola, aspir, yaş fındık ödemeleri için: 4 TL
Nohut, kuru fasulye, mercimek ödemeleri için: 4 TL

Dönüm başı sağlanan destekler bu şekildedir. Destekler hakkında bilgi sahibi olmanıza rağmen desteği nasıl alacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için de size bilgilendirme yapacağız. Tarlanız için para destekleri Ziraat Bankası aracılığıyla yapıldığını söylemiştik. Hesabınız yoksa destek alamazsınız diye bir kural yoktur. Hesabınız yoksa bile T.C. kimlik numaranızın son iki rakamına göre para desteği sağlanır.

Tarla Parası Almanın Koşulları

Tarla parası alınabilmesi için birtakım şartlar gerekir. Bu şartların başında da tarla sahibi insanların çiftçilik yaparak üretici konumunda olmaları gerekir. Tarla parası alabilmek için çiftçilerin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuruda bulunmaları, başvurunun ardından da ÇKS’ye kayıt olmaları gerekir. Tarla parası için ÇKS belgesinin olması şarttır.
Tarla parası için gerekli olan şeylerden biri de tarla tapusudur. Tarla tapusuyla Tarım Müdürlüklerine başvuru yapmalısınız. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra tarla paranız Ziraat Bankası aracılığıyla size ulaştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar