Genel

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır 2020

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır 2020


İnsanlar geçmişten gelen alışkanlıkları ile silah taşıma ihtiyacı hissedebilmektedirler. Fakat ateşli silahların özellikle canlılar üzerinde yaratmış olduğu zararlı etkilerden dolayı bunları edinebilmenin belirli kuralları bulunmaktadır. Ülkemizde silah taşımak için ruhsat alınması gerekmektedir. Ruhsatın alınabileceği kurum ise Emniyet Genel Müdürlüğü olarak belirtilmektedir.

Silah taşıma ruhsatı alabilmek için gerekli olan bazı adımları gerçekleştirmek ise önemlidir. Bunlardan bir tanesi silah taşıma ile ilgili herhangi bir sorun olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almaktır. Bu sağlık raporunun ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne belirli evraklar ile başvuru gerçekleştirerek silah taşıma ruhsatının alınması mümkündür. Peki kimler silah taşıma ruhsatı alabilir ve hangi belgeler gereklidir?


Silah taşıma ruhsatı için gerekli olan belgeler


Silah taşıma ruhsatı alabilmek için ülkemizdeki yaş sınırı 21 yaştır. Yani 21 yaşın altındaki hiç kimse silah taşıma ruhsatı alamaz. Daha sonrasında alınan hastane raporu ile beraber kimliğin aslının Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ibraz edilmesi gerekmektedir. Bununla beraber kişinin en son çekilmiş olan 4 vesikalık fotoğrafının da bu ruhsatı alabilmek için gerekli olan evraklar arasında olması gerekir. Silahı taşıyacak olan kişinin parmak izinin işlemler sırasında alınması gerekmektedir.

Silah taşımasında herhangi bir sakınca yoktur yazısı ile alınan sağlık raporunun geçerlilik süresinin 6 ay olduğu unutulmamalıdır. Bunun düzenlemeleri dönem dönem gerçekleştirmelidir. Daha sonrasında 5 yıllık silah taşıma ruhsatı için harç ödenmesi de diğer şartlardan bir tanesidir. Bu harcı ödedikten sonra harcı ödediğinize dair dekontunda başvuru sırasında yanınızda olması gerekmektedir. Silah taşıma ruhsatı almak isteyenlerin vergi borcu olmaması da en önemli şartlardan bir tanesidir. Bu sorgulamalar gerçekleştikten sonra başvuruyu yapabilirsiniz.


Silah taşıma ruhsatı için başvuru


Silah taşıma ruhsatı için yukarıda belirtilen belgelerin hepsinde temin ettikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak başvuru gerçekleştirilebilir. Burada hazırlanan yarım kapak dosya ile hangi sebeplerle silah almak istediğinize dair bir dilekçe yazarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz. İncelemeler yapıldıktan sonra eğer almak ile ilgili Herhangi bir sorunuz olmadığına karar verilir lise silahı alacağınız yer belirtilerek ruhsat sizlere verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tiktok takipçi satın al - binance hesap açma
tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar