Genel

Rapor Parası Hesaplama – 2020 SGK, SSK Rapor Parası Hesaplama

Rapor Parası Hesaplama- 2020 SGK, SSK Rapor Parası Hesaplama


Rapor parası, hastaneler tarafından kişilere verilen geçici iş görmezlik belgesi nedeniyle çalışamadıkları süre için işçilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen paradır. En az 3 günlük iş görmezlik raporu sonrasında rapor parası almaya hak kazanılır. Rapor ayakta hasta ya da yatarak tedavi olarak düzenlenir. Yatarak tedavi raporu olan işçilerin rapor ücreti daha fazla olacaktır.


SSK Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?


Ssk rapor parası hesaplamak için elinizde bazı bilgilerin olması gerekir. Bu bilgilerin başında iş görmezlik raporunuzun gün sayısı gelir. Rapor gün sayınız en az 3 olmalıdır. 3 günden az raporlar için devlet rapor parası ödemesi yapmaz. 3 günden az raporların ödemesini iş yeri yapmak zorundadır. Rapor gün sayısı ne kadar fazla ise hak edilen ödeme o kadar fazla olacaktır. Ücret hesaplamada bir diğer önemli kriter son 3 ay içerinde alının toplam brüt ücrettir. Brüt ücretin. Yüksekliğine göre rapor ödeneği de artar. Hesaplama yaparken istenilen tüm bilgiler son 3 aylık bilgilerdir. Bu nedenle son 3 ay içerisinde aldığınız prim, ikramiye, toplam prim gün sayınızı bilmeniz gerekiyor. Bilmiyorsanız iş yerinizden ya da e devler üzerinden öğrenebilirsiniz. Rapor parası hesaplanırken öncelikle günlük kazanç hesaplanması gerekir. Daha sonra rapor günü sayısına göre toplam tutar bulunur.


Rapor Parasına Hak Kazanma Şartları Nelerdir?


Rapor parasını hak etmek için öncelikle SSK’lı olarak bir işte çalışıyor olmanız gerekir. Zaten günümüzde iş yerlerinde SSK olmadan çalışmak devlet tarafından yasaklanmıştır. Sigortasız işçi çalıştıran firmalara ağır cezalar uygulanır. Eğer sigortalı çalışıyorsanız rapor parası hakkının en önemli şartını yerine getirmiş olursunuz.

Rapor parasının amacı geçici bir süre çalışamadığınız günlerin parasının devlet tarafından size ödenmesidir. Bunun için çalışamadığınız süreyi raporlamanız istenir. Bu raporlama işlemi için bir hastaneye başvurmanız gerekir. Rapor alabilmek için iş kazası, meslek hastalıkları gibi sorunlarınız olmalıdır. Bu sayede çalışamadığınız günlerde de geliriniz kesilmez ve maddi zorluk yaşamazsınız. İşçilerin aldıkları raporları iş yerlerine iletmesi gerekiyor. Raporun iletilmesinin ardından en geç 15 gün içerisinde de rapor ücreti çalışanların hesabına yatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tiktok takipçi satın al - binance hesap açma
tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar