Genel

Rapor Param Yattı Mı Nasıl Öğrenebilirim

Rapor Param Yattı Mı? Nasıl Öğrenebilirim?


Rapor, aslında istirahat sürecine verilen isimdir. İstirahat izninin resmi belgesi gibidir. Sigorta ile çalışan birisi, kaza, hastalık, doğum gibi durumlarda, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilmiş olan sağlık kuruluşundan veya bir doktordan geçici bir süreliğine istirahat izni alır, bu iznin yazılı olduğu belgeye de rapor denir. Çalışan kişi bu bilgiyi yani raporunu, işverene teslim eder. SGK raporu inceler ve onay verir. Bu şekilde rapor alınmış olur. Hem çalışanın hem de işverenin mağduriyeti, devlet kurumu tarafından önlenmiş olur. 


Rapor Parası Nerden, Nasıl Alınır?


İşverene rapor teslim edildiğinde, o raporu 5 gün içinde e-rapor sistemine girmelidir. SGK yetkilileri raporu inceleyip onay verdikten sonra, PTT’ye rapor ücretini ödemesi için talimat verirler. PTT tarafından işçiye sms ile bilgi verilir.


Çalışan kişi, tüm bu işlemlerin sonunda PTT’ye giderek rapor ücretini alabilir. Eğer rapor parası, 2 aylık bir süre zarfında PTT’ye gidilerek alınmazsa, PTT o parayı 2 ayın sonunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na geri iade edecektir. Bu yüzden rapor sahibi olan çalışan, rapor parasını 2 ay içerisinde çekmelidir.


Rapor Parasının Yatıp Yatmadığı Nasıl Sorgulanır?


SSK’ya bağlı olarak çalışan birisi, rapor parasının yatıp yatmadığını “SSK rapor parası sorgulama” yöntemiyle öğrenebilir. Veya iş hayatı hakkında bilgi edinmek ve tüm prosedürleri öğrenmek için hizmete sunulan “Alo 170” i arayarak, rapor parası sorgulanabilir. Çalışan kişi kimlik bilgilerini doğru bir şekilde verdiği takdirde bu bilgiye kolaylıkla ulaşabilir. Rapor parasının yatıp yatmadığını sorgulamanın yollarından birisi de, e-devlet kapısıdır.


E-devlet kapısından da rapor parası sorgulanabilir. Önce çalışan kişi kendi kimlik bilgilerini alakalı olduğu bölüme kimlik numarasını ve altına e-devlet şifresini yazarak  e-devlet’e giriş yapar. Daha sonra ekranda açılan sayfada yönlendirmeleri takip ederek, “SSK rapor parası sorgulama” işlemlerine girer.

Ve buradan, rapor ücretinin yatıp yatmadığını sorgulayarak öğrenebilir. İşveren kişi raporu aldıktan sonraki 5 gün içerisinde bu bilgileri e-rapor’a teslim edeceği için, en geç bir iki hafta içerisinde parası yatacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tiktok takipçi satın al - binance hesap açma
tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar