Genel

Öksüz Parası Ne Kadar

Öksüz Parası Ne Kadar? 2020 Yetim Parası


Annesi veya babasını kaybetmiş kişilere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen yardıma öksüz parası ya da yetim parası denir. Başvurusu onaylanan kişilere düzenli olarak yapılan bir yardımdır. 2020 yılı öksüz ve yetim parasının ne kadar olduğu ise ilgilenen kişiler tarafından merak edilebilir.


Öksüz ve yetim parasındaki amaç, anne ve babasının ikisini birden ya da sadece birini kaybetmiş olan kişilere maddi anlamda destek sağlamaktır. İki ya da bir yapılan yardımdan faydalananlar 2020’de alacakları yardım miktarını merak edebilirler.


2020 Öksüz ve Yetim Yardımı Ne Kadar?


2020 yılında yapılan öksüz ve yetim yardımı miktarı 100 TL’dir. Bu miktar ilgili kişilere iki ayda bir düzenli olarak ödenir. Yardımı alabilmek için gerekli şartları sağlıyor olmak ve başvuru yapmış olmak gerekir.
Öksüz ve yetim yardımı alabilmek için gerekli ilk şart anne ve babanın ikisinin birden ya da birinin hayatta olmamasıdır. Ayrıca bu yardımdan faydalanabilmek için 18 yaşın altında olmak ve evlenmemiş olmak şartları aranır. Eğer hayatta olan bir ebeveyn varsa, yardım alacak çocuk ile aynı evde yaşadığını belgelemesi gerekir.


2020 Öksüz ve Yetim Yardımı Nasıl Alınır?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen bu yardımı almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapabilirsiniz. Ailedeki kardeşlerin tamamı, gerekli şartları sağlamaları halinde bu yardımdan faydalanabilir. Yani hepsi için ayrı ayrı ödeme yapılır. 


Başka bir kuruluşun koruması altında olan kişiler ya da başka bir kurumdan yardım alan kişiler öksüz ve yetim parası alamazlar. Annesi ya da babası vefat eden kişiler iki ayda bir olmak üzere aylık 100 TL yardım parası almak için kendi yaşadıkları şehirde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaptıklarında, şartları sağlayıp sağlamadıkları yetkililer tarafından incelenir. Uygun şartlar taşınıyorsa öksüz ve yetim yardımı verilir.


Bu vakıflar ilçe kaymakamlıkları bünyesindedir. Kimlik belgesi, başvuru dilekçesi ile beraber gerekli evraklar hazırlanarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tiktok takipçi satın al - binance hesap açma
tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar