Genel

İdari Para Cezası Sorgulama

İdari  Para Cezası Sorgulama


Yasalarca belirlenen kurallara uyulmaması bir takım yaptırımlara sebep olur. Bu yaptırımlar kişinin uymadığı kurala göre belirlenir. Kanunlar aracılığıyla belirlenen bu kuralların çiğnenmesi ve ihlal edilmesi durumunda kişiler idari anlamda para cezası ödemek zorunda kalırlar. İsteyerek ve istemeyerek oluşan bu ihlaller neticesinde bireylerin ödeyecekleri para cezası cezanın boyutuna göre farklılık gösterebilir.


İdari Para Cezası Hangi Durumlarda Uygulanır?


İdari para cezası birçok farklı durumda kişilere verilebilir. Bu konuya örnek vermek gerekirse kapalı olan mekânlarda tütün kullanan kişiler idari para cezası ödemek zorundadır. Çünkü burada kurala uyulmadığı ve yasaya aykırı hareket edildiği görülür.

Kanun hükümleri doğrultusunda yasaya bağlanmış olan trafik kurallarına uymama neticesinde de uygulanan cezalar idari para ceza kapsamı içerisindedir.


Yönetimsel Yani İdari Para Cezası Sorgulaması


Tüm kişiler idari para cezası sorgulama işlemi sayesinde kişisel hakları üzerinde uygulanan yönetimsel ceza olup olmadığını çok basit bir yöntemle pratik olarak öğrenebilirler. Yönetimsel ve idari para cezası sorgulaması aynı kavramlardır. Bu ceza yani para cezası sorgulaması işlemi tüm kişiler için geliştirilen İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden yapılır.


İdari para cezası borç bilgilendirme sistemi  sayesinde uygulanan ceza görüntülenir. İnternet Vergi Dairesinin tüm bireylere açık olarak sunmuş olduğu bu hizmet sadece bilgi verme amaçlıdır. Ceza sorgulama işlemi yapılırken bu içeriklerin göz önünde bulundurulması önem teşkil eder. Yönetimsel para cezası sorgulama işlemi için ilk başta İnternet vergi dairesi sistemine giriş yapılmalıdır. Giriş yapılırken açılan sekme üzerinde ilk başta kişiye ait olan 15 haneli vatandaşlık numarası girilmelidir.


Ardından nüfus cüzdanının ön tarafında yer alan seri ve numara bilgileri eklenmelidir. Anne, baba, eş ya da çocuğun yine nüfus cüzdanı bilgileri biliniyorsa sekmeye eklenmelidir. Daha sonra açılan pencerede belirlenen güvenlik kodu girilerek, bilgiler teyit edilir. Şayet girilen bilgiler eksik ya da yanlış ise tekrar gözden geçirilmelidir.

Bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra büyük harflerle belirlenen “TAMAM” butonu tıklanır. İdari para cezası sorgulama işlemi bu aşamalardan sonra tamamlanmış olur. Tamamlanan bu işlemle idari para cezası sorgulanmış olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir