Genel

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı


Çok eski olan veya trafiğe çıkamayacak kadar hasarlı olan araçların trafiğe çıkmaması için çekme belgesi alması gerekmektedir. Çekme belgesi alınabilmesi için ise bazı belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak aracın trafiğe çıkabilmesi için muhakkak bazı muayenelerden geçmesi gerekmektedir. Aracın geçmiş olduğu muayenelerin ortalama ücreti 750 -800 TL arası değişkenlik göstermektedir.

Daha sonrasında aracın trafiğe çıkabilmesi için mutlaka zorunlu Araç trafik sigortası yaptırmak gerekmektedir. Bu sigorta bedeli ise 700 liradan 3000 TL’ye kadar değişen fiyatlara temin edilmektedir. Bunun dışında otoparkta başvuru sırasında trafik şubesine başvuru sırasında yapılacak olan dosya masrafları da küçük küçük meblağları içerebilmektedir. Tüm bu masrafları sağlayıp belgeler düzenledikten sonra aracın trafiğe çıkması sağlanabilir.


Çekme Belgeli Aracın Trafiğe Çıkması İçin Gereken Belgeler Hangileridir?


Çekme belgeli bir aracın trafiğe çıkarılmasına istiyorsanız bu belgeleri düzenleyerek aracınızı trafiğe çıkarabilirsiniz. Bunlardan ilki ek 1 belgesi edinmenizdir. Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma İsteğinizi belirten bir dilekçe yazmanız diğer adımı oluşturacaktır. Daha sonrasında şoförler odasına başvuru yaparak buradan bir dosya almanız gerekecek. Aracın sahibi kim ise bu kişinin kimlik aslı ve fotokopisi in ve ayrıca trafik tescil belgesinin yanında olması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası yaptırdıktan sonra bu sigortayı ait sözleşmenin de yanınızda olması gerekmektedir. Artı araca ait belgeleri de alarak çekme belgeli aracın trafiğe çıkması talebinde bulunabilirsiniz.


Çekme Belgeli Araç Gerekli Evraklar Alınmadan Trafiğe Çıkarsa Ceza Ne Kadar Olur


Aracınızın trafiğe çıkamayacağına karar verilip çekme belgesi verilmiş ise bu aracı trafiğe çıkarmamanız gerekmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı aracı trafiğe çıkarmak durumunda ise oldukça yüklü cezalar yazılmaktadır. Bu cezalara maruz kalmamak için ve kurallara uymama gibi bir sorumsuzluk göstermemek için çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak istiyorsanız yeniden gerekli muayenelerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Hem yüklü bir ceza ödememek için hem de trafikte başka insanlara zarar vermemek için Aracınızın bu gerekliliklerini yerine getirmeniz önemlidir. Trafikte yapılacak olan sorumsuzluklar direkt cana zarar vereceği için bu konuda hassas olmak bütün vatandaşların en önemli sorumlulukları arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir