Genel

Böbreğimi Satmak İstiyorum Yasal mı Satın Alan Var mı 2020

Böbreğimi Satmak İstiyorum Yasal mı Satın Alan Var mı?


Bazen insanlar maddi anlamda o kadar bunalırlar ki bu sıkıntılarını organlarını satarak gidermek isterler. Düşündüğünüzde korkunç bir durum gibi gözüken bu durum insanların çaresizlikten ne hallere düşebileceğinin de bir göstergesi. Maalesef ülkemizde de bu tür olaylarla karşılaşılmaktadır.


Böbreğini Satmak Yasal Mı?


Organ ticaretinin Türk Ceza Kanununda çok ağır cezaları mevcuttur. Fakat insan kendi rızası ile bunu yapabilir mi, bu konuda kanunlarımız ne diyor inceleyelim.
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 91. Maddesine göre;

  • Hukuken kabul gören bir rıza kapsamında olmayan (yani kişinin organ bağış kartı yok, rızası da yok) kişiden organ alan kimse 5 ila 9 yıl arasında hapse mahkûm edilir.
  • Ölen kişinin organ bağış kartı olmadığı halde ya da yasal mirasçılarının izni olmadan ölen kişinin organını alan kimse 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  • Organını satan, satın alan kişi 1. Maddede geçen hükümlere tabi olur.


Yukarıda görüldüğü gibi kanundan anlaşılan net husus, organ satmanın kesin olarak illegal olduğudur. Kişi kendi rızası ile de olsa böbreğini satamaz. TCK’nın bu konuya yaklaşımı, insanın kendi rızası olsa bile karşı tarafın baskısı, ticaret amacıyla organı almak istemesi gibi hususları hukuk tespit edemeyeceğinden bu konuya direkt olarak art niyet varmış gibi yaklaşır ve açık kapı bırakmaz.


Hatta illegal yöntemlerle böbreğini satan kişi organın alımı esnasında ölürse, organı alan ya da bu işe aracılık eden kişi TCK hükümlerine göre kasten adam öldürme suçundan işlem görür.


Böbreği Satın Alan Var MI?


Yukarıda izah edilen kanun maddelerinden de anlaşıldığı üzere organ satmanın her türlü yasak olduğu bir mekanizmada organ satın almak da illegaldir. Fakat günümüzde zengin olan kesimde bu tür faaliyetlerin olduğunu medyadan takip ediyoruz.


Ülkemizde organ bağışı konusunda bilinçlenme gün be gün artmaktadır. Böbrek alma düşüncesinde olan insanların da illegal yöntemlere başvurmaktansa hayır sahipleri veya bilinçli vatandaşların katkısı ile birçok insana hayat veren organ bağış derneklerinden istifade edilmesi daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir