Genel

Bir koyunun yıllık yem miktarı ne kadar 2020

Bir Koyunun Yıllık Yem Miktarı Ne Kadar 2020


Tarım ve ormancılık Bakanlığı geliştirmiş olduğu bir proje ile insanların köye yatırım yapması amaçlanmaktadır. Köyümüze Geri Dönelim adlı bu proje ile köylerdeki kaynakların kullanılması, tarım alanlarının işlenir hale getirilmesi ve hayvan yetiştiriciliğiyle ilgili gelişimler gösterilmektedir. İnsanların birçoğu hayvan yetiştiricilerine yönelmiştir. Hayvan yetiştiriciliğinde insanların bir dönem bu konudan uzak kalmasının sebebi ise hayvanları beslemek için kullanılan yem maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Devlet sağlamış olduğu krediler ile çiftçileri ve hayvan yetiştiricilerine farklı bir yöntem ve destek sağlamıştır. Bunun ardından birçok kişi küçükbaş veya büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için bazı maliyetleri araştırmaya başladı. Bir koyunun yıllık yem miktarının araştırılması da bu sebeple ortaya çıkmıştır.


Koyun Yem Miktarı Nelere Bağlı Olarak Değişir


Beslenecek olan koyunun türüne göre yem miktarında değişiklikler olması mümkündür. Bazı koyunlar süt için yetiştirilirken bazı koyunlar etleri için yetiştirilmektedir. Süt için yetiştirilen bir koyun ile et için yetiştirilen koyunun beslenme şekilleri birbirinden tamamen farklıdır. Ayrıca bölgelere göre koyun besleme için kullanılan yem türleri ve miktarları da değişkenlik gösterebilmektedir. Ülkemizde bazı bölgelerde kışların daha çetin ve sert geçtiğini görebilmek mümkündür. Bazı bölgelerde ise daha yumuşak bir kış geçtiğini görebiliyoruz. Bazı yörelerimizde doğadan mera ve otlaklardan faydalanabilme oranı oldukça yüksek iken bazı bölgelerde bu imkan bulunmamaktadır. Bu sebep ile bir koyunun yem miktarının hesaplanması gerçekleştirilirken tüm bu etkenlerin göz önüne alınarak yapılması gerekmektedir.


Yem Fiyatları


Koyunları beslemek için tercih edilecek olan yem fiyatlarında koyunun büyüklüğü ve cinsi de önemlidir. Kuzuların beslenmesi için tercih edilen yemler ile koyunların beslenmesi için tercih edilen yemler birbirinden farklı olabilmektedir. Bunun dışında tercih edilecek olan yemlerin çeşitlilikleri bulunduğunu da bilmeliyiz. En yüksek verimi alacak ve hayvanların en doğru şekilde beslenmesini sağlayacak yemleri tercih etmek ise hayvan yetiştiriciliğinde kalitenin en önemli unsurudur. Bu sebep ile tercih yapmadan önce tüm araştırmaları gerçekleştirerek hayvan yetiştiriciliğine başlamak daha doğru bir karar olacaktır. Böylelikle bir koyunun yıllık yem miktarı ne kadardır sorusuna Doğru cevabı bularak daha güvenilir bir şekilde bu işe atılmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir