Genel

Bağkur Prim Borcu Affı 2020

BAĞ-KUR Prim Borcu Affı 2020


Bağ-kur bir diğer adıyla 4/B hizmet olarak da bilinir. E devlet sisteminde 4/B hizmeti olarak arama yapılır ve güncel bağkur durumu öğrenilebilir. Bağ-kur devlet ya da özel bir iş yerinde çalışmayan işçilerin sigorta kolu olarak tanımlanır. Özellikle kendi işini yapanlar, esnaflar, serbest çalışanlar ve çiftçiler Bağ-kur primlerini ödeyerek belli bir süre sonra emekli olurlar. Bağkur ödemelerini düzenli olarak yapmayan ve borç olarak biriktiren bağkurlular için hükümet 2020 yılında büyük bir kolaylık getirdi. Ödemesi yapılmayan bağkur taksitleri gecikme faizleriyle birlikte arttığı için geri ödemesi oldukça zorlaşıyordu. Yeni kanun sayesinde bağkur borcu olanlar borçlarını taksitli olarak ödeyebilecekler. Ayrıca borçlar ödenmediği için oluşan gecikme faiz borcu da sildirilebilir. Faiz silindikten sonra borç yapılandırılmış olur ve kalan borç için 18 ay taksitle ödenme fırsatı sunulmaktadır.


BAĞ-KUR Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?


Internet sayesinde pek çok işlem için evden çıkmaya gerek kalmadı. BAĞ-KUR işlemleri için de evden birkaç dakika içerisinde istediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Sigorta ve bağkur gibi resmi konular için devlet e devlet sistemi oluşturmuştur. E devlete internet tarayıcınızdan ulaşabileceğiniz gibi mobil uygulamasını indirerek de kolayca işlem yapabilirsiniz. E devlete girmek için tek yapmanız gereken bir e devlet şifresi almak. E devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden kimlik kartınızla alabilirsiniz. E devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve e devlet şifrenizle giriş yaparak bağkur prim borcunuzu öğrenebilirsiniz.


BAĞ-KUR Prim Borcu Affından Kimler Yararlanabilir?


Bağkur borcu olanlar bir süre sonra bu borcu ödeyerek bir an önce emekli olmak istemektedirler. Bağkur prim borcu affından herkes yararlanamamaktadır. Yeni kanuna göre bu aftan yararlanabilecek olanların 12 aydan daha uzun süreli bağkur prim borcuna sahip olmaları gerekir. Ayrıca bağkur affı için meslek grupları da önemlidir. Bu aftan sanatkârlar, esnaflar, tarımla uğraşanlar yararlanabilir. Bağkur borcu affı kişilerin sağladığı şarta göre değişmektedir. Yapılandırma şartları için detaylı bilgi almak isteyen bireyler ALO 170 hattını arayarak kendi sağladıkları şartlara göre uygulayacakları adımları öğrenebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir