Android

Android Telefonlara En Kolay Yoldan Format Atma Yöntemi

Merhabalar. Bu yazımda sizlere Android İşletim Sistemine sahip telefonları en kolay yoldan formatlamayı öğreteceğim. Bunun yanında formatların zararları/yararları alt başlıklarıda kullanacağız. İyi okumalar.


Format Nedir?

Format, herhangi bir yazılım sistemine sonradan girilen verilerin sıfırlanmasıdır. Bu tanımı biraz açalım. Press makinesinin içinde bir yazılım sistemi bulunur. Press makinası ayarlarından presin basma hızı s/5 yapılıyor. Ancak press makinası ilk kullanıldığında hızı s/3. Sonradan press makinası formatlandığında hızı eskisi gibi s/3 olur. Formatlamayı kendimce örneklemeye çalıştım. Umarım ki net bir şekilde anlamışsınızdır.

Neden Format Yapma Gereksimi Duymalıyız?

Bu sorunun büssürü cevabı var. Virüsten kasmaya, hafıza yetersizliğinden ram sorununa kadar nedenleri var, bunlar genel sorunlar. Bunu kendi arasında dört alt başlığa ayıracağız. Böylece formatla alakalı daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

    1-Virus

Her android kullanıcısının başına gelen bence tek sorundur. Viruslerin bir çok çeşidi ve bir o kadar da telefona sızma yöntemleri bulunur. Virus her ne kadar zararlı olsada bir yazılımdır. Virusler bir çok şekilde telefonunuza sızabilir ancak en genel sızma yöntemleri: Reklam Yoluyla, Sertifikalar Yoluyla, İndirdiğiniz Dosya Yoluyla vs. vs. böyle gider. Ancak siz üstte ki üç maddeye dikkat ederseniz virusun telefonunuza sızma oranını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

    2-Kasma

Telefonunuzun kasmasının en genel nedeni virus değil alındığından beri arasından geçen zamandır. Yani telefonunuz ne kadar eski ise donma oranı o kadar da artar. Ancak donmada virüslerinde payı vardır.

    3-Hafıza Yetersizliği

Telefonumuza play storeden uygulama yükleyip sildiğimizde aslında biz o uygulamanın tamamen silindiğini düşünürüz. Aksine o uygulama telefonda baya bir dosya bırakır. O dosyaları yine play storeden indireceğiniz virüs temizleme uygulamaları ile bunlardan kurtulabiliriz.

    4-Ram Sorunları

Telefonunuzda ne kadar çok oyun ve uygulama yüklerseniz RAM’iniz gitgide adeta çürür. O yüzden telefonunuza format atmak istemiyorsanız sınırlı sayıda uygulama yüklemeniz sizin ve telefonunuz için sağlıklı olacaktır.

Format Atmanız Zararları

Aslında format atmak zararlı değildir ancak telefonunuza kayıtlı tüm uygulamarı kaybedersiniz. Samsung Account’a rehberinizi ve mesajlarınızı kaydetmediğinizde onlarda sonsuza dek silinir. Bu aslında bazıları için bir sorun bazıları içinde hiç sorun olmayabilir.

Format Atmanın Yararları

Hani telefonunuzu ilk aldığınız gün paketinden çıkarıp hemen denemek istersiniz. İşte format attığınızda o hissi yaşayabileceğinizi garantileyebilirim. Telefonunuza format attığınızda sıfırdan bütün dil ayarlarını yapabilir ve Google hesaplarınızla giriş yapabilirsiniz. Ayrıca telefonunuza format attığınızda gerçekten hızlanacaktır ve en önemliside belleğinizin eski uygulamaları yüklediğinizde bile normalden az yer kapladığını göreceksiniz.

Basit Yoldan Format Atma Yöntemi

Telefonunuzun ayarlar kısmında bulunan ‘Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ seçeneği format atmakla aynı değildir. Format, cihazınızda derin bir silme işlemi yapar. Şimdi format atma yöntemimize gelelim.

İlk başta telefonumuzu tamamen kapatıp Güç Tuşu+Home+Ses Kısma tuşuna sırasıyla basılı tutup telefonumuzun Boot bölümüne geliyoruz. Karşınıza yukarıda ki gibi bir ekran çıkacaktır. Ses kısma tuşuna basarak ‘Formating SYSTEM…’ bölümüne gelin. Üstüne geldikten sonra güç tuşuna basın. Ondan sonra size ‘Yes’ ‘No’ olarak iki seçenek çıkacak oradan yine ses kısma tuşu ile ‘Yes’ seçeneğine gelin ve güç tuşuna basın. 10 dakika silme işleminden sonra telefonunuz otomatik olarak başlayacaktır. Böylece telefonunuz fiziksel olarak ilk gün ki gibi olmasada yazılımsal olarak ilk gün ki gibi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir