Genel

Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar


İnsanlar yatırım aracı olarak altını giderek daha çok tercih eder hale gelmiştir. Paranın değer kazanması için döviz, altın gibi yatırım araçlarına çevrilmesi oldukça akıllıca bir harekettir. Üstelik vadeli altın ya da vadeli döviz hesabına yatırmayı tercih ettiğinizde, bankanın verdiği faizle birlikte kazancınız artar.
Kimi insanlar altın alıp evlerinde saklamayı tercih eder. Ancak bu geleneksel yatırım şekli, oldukça tehlikelidir. Hırsızlara karşı güvenliği güçlü bir kasa edinmediğiniz takdirde her an çalınma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Aylar hatta yıllar içinde biriktirdiğiniz altınların bir anda uçup gitmesini elbette istemezsiniz. Bu nedenle altın hesabı açarak yatırımınızı bankalarda tutmak daha güvenlidir.


Altına Nasıl Faiz Verilir?


Bankalar TL olarak yatırdığınız parayı, altına çevirerek altın hesabınıza aktarabilir. Dilerseniz bu altın hesabınızı vadeli hesap olarak düzenleyebilirsiniz. Böylece paranız hem altın yükseldiğinde değer kazanır hem de bankanın verdiği faiz sayesinde artarak devam eder.
Elinizde mevcut olan altınlarınızı bankaya götürmeniz ise başka bir seçenektir. Bankalar elinizdeki altını alır ve altın hesabına devreder. Bu hesabı vadeli yapma şansınız bulunur. Altında vadeli hesaplar 32 gün sınırı ile başlar.


Hangi Bankalar Altına Yüksek Faiz Verir?


Altına faiz veren bankaların ne kadar faiz verdikleri genel olarak merak edilir. Ancak bankaların faiz oranlarına baktığımızda genellikle birbirine benzer olduğunu görürüz. Ancak virgülden sonrasın fark olabilir. Bu da oldukça düşük bir orandır. Herhangi bir bankayı tercih ederek paranızın vadeli altın hesabınızda değerlenmesini sağlayabilirsiniz.
Altın hesabı açmayı düşünen kişiler vadeli ve vadesiz hesap arasında gidip gelebilir. Eğer vadesiz hesabı tercih ederseniz altın yükselmediği takdirde yatırımınız değer kazanmaz. Ancak vadeli hesapta duran altınınız, altın yükselmese bile bankanın verdiği faiz sayesinde artmaya devam eder.
Altına en yüksek faizi veren bankalara baktığımızda HSBC, İş Bankası, Denizbank gibi isimleri görürüz. En yüksek faiz oranı ise 1,25’tir. 0,75’e kadar düşebilir. Bu faiz oranları bankadan bankaya göre değişir. Altın yatırımınızda kazançlı çıkmaz için vadeli hesapları değerlendirmeniz daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir