Genel

2020 PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama

2020 PTT Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama


SSk’lı olarak çalışan kadınlara ve yine SSK’lı olarak çalışan erkeklerin eşlerine verilen süt parası her sene güncellenerek daha yüksek bir rakamla veriliyor. 2020 yılında da verilecek olan süt parasının sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabiliyor. Süt parası hakkından yararlanabilmek için doğumun gerçekleşmiş olması gereklidir. Bununla birlikte sorgulama işlemlerinin mutlaka süt parasının hak sahibi tarafından yapılması zorunluluğu bulunuyor.
Doğumdan sonra herhangi bir prosedür gerekmeden alınabilen süt parası konusunda çeşitli durumlarda sorunlarla karşılaşılabiliyor. Sistemde meydana gelen arızalar ya da evde yapılan doğumlar bu paraya hak kazanmada birtakım sorunlarla karşılaşmanıza neden olabiliyor. Böyle durumlarda kişilerin mutlaka başvurusunu yenilemesi gereklidir. Herhangi bir nedenle süt parasını alamayan aileler için bu paranın zamanaşımı süresi ise 5 yıldır. Yani başvurdukları takdirde 5 yıl içerisinde hak edilen süt parası kişilere verilmektedir.

2020 Süt Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?


Hastanelerde gerçekleşen doğumlar sırasında hastaneler emzirme ödeneği açısından bilgi girişlerini doğrudan yapıyorlar. Kişiler süt parası alabileceklerine dair gerekli olan sorgulamaları e devlet üzerinden yapabilecekleri gibi PTT sorgulaması ile de gerekli bilgileri öğrenebilirler.
PTT üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemlerinde kişilerin TC kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları gereklidir. Şube üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemi sayesinde kısa sürede süt parası alıp almayacakları öğrenilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu bu sorgulama işlemini PTT üzerinden yapacak olan kişilerin anneler olması gereklidir.

Süt Parası Nereye Yatırılıyor?


Süt parası almayı hak eden kişilerin bu parayı çekebilecekleri farklı alternatifler vardır. Genel olarak süt parası ya Ziraat Bankası ya da PTT şubelerine yatırılıyor. Annenin ziraat bankasında aktif olarak kullanılan bir hesabı var ise PTT yerine direkt olarak bu banka hesabına para yatırma işlemi yapılır. Ziraat Bankasında bir hesap yok ise yine anne adına PTT hesabına yatırılır.
Buradan parayı çekebilecek olan kişi yine annedir. PTT şubesine giderek vezneye TC kimlik belgesini vermesi parasını çekmesi için yeterlidir. Paranın hangi şubeye yatırıldığını ise anneler e devlet üzerinden takip edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir